„Dom Heinego” – wystawa

Dom Heinego - plakat„Oglądałem przeciwległy mi krajobraz i nic, jeno dom i charakterystyczna perspektywa tej miejscowości, mury chłodem przesycone, okna, podobne od oczu, które, patrząc, nie wiedzą …”.
(Allan Edgar Poe)

Zebrane na wystawie prace artystów umieszczone w pokojach opuszczonej kamienicy zespala tajemnicza atmosfera Domu Heinego. Wrodzona ciekawość czy wścibstwo stają się rodzajem pułapki zastawionej na widza, który jest nimi prowokowany do odkrywania nowej, często niezrozumiałej sztuki młodych. Wciskając się w zakamarki starego domu widz (odkrywca) stanie się jednocześnie odbiorcą i uczestnikiem prezentowanej wystawy. Wykonane przy pomocy różnych mediów prace (video, fotografia, malarstwo, instalacja) będzie można oglądać na wystawie, której otwarcie odbędzie się 15 września o godzinie 20.00 w kamienicy przy ul. Iłżeckiej 45 (budynek obok Starostwa). W wystawie biorą udział: Dominik Głąb, Irena Kalicka, Monika Misztal, Mikołaj Małek, Jan Płatek, Marta Sala, Jakub Słomkowski, Michał Stonawski, Barbara Strykowska, Paweł Zugaj i Tomek Zugaj.

Relacja telewizyjna:

Dom Heinego mieszczący się przy ul. Iłżeckiej 45 jest mocno wrośnięty w trudną i czasami mroczną historię Ostrowca. Był świadkiem wszystkich ważniejszych zawirowań historii XX wieku. Kamienica, która najprawdopodobniej zniknie w przyszłym roku, została wybudowana przez Szmula Heinego, właściciela tartaku na Kuźni w 1913 roku, a więc w okresie kiedy Ostrowiec stawał się czymś więcej niżtylko wsią zabitą dechami. Dom Heinego wyglądał imponująco: murowany, piętrowy, bogato zdobiony, z niezachowanymi dziś wychodzącymi na ulicę Iłżecką dwoma ryzalitami. Przez wiele lat był jedną z piękniejszych kamienic w mieście. Według ostrowieckich historyków we wrześniu 1924 roku Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych założył Męską Szkołę Dokształcającą Zawodową, która w tym budynku miała swoja siedzibę. Czasowo odbywały się tu lekcje niektórych klas szkoły powszechnej nr 2 (od 1925 r.) W latach 30. znalazła tu siedzibę szkoła religijno-talmudyczna„Bejs Josef”, której dążeniem było „wykształcenie rabinów i autorytetów duchowych żydowskich”. W początkowym okresie II wojny światowej mieścił się tu Judenrat (Rada Żydowska) – wprowadzona przez nazistów w 1939 roku forma sprawowania władzy nad skupiskami żydowskimi (getta). W czasie likwidacji żydowskiej społeczności Ostrowca, budynek został zdewastowany, częściowo spłonął dach. Kolejnymi lokatorami kamienicy, którą po wojnie znacjonalizowano, zostałostrowiecki Cech Rzemiosł. W latach 50. znajdowała się tu szkoła zawodowa, a w latach 70. Technikum dla Przodujących Robotników, które kształciło partyjnych pracowników huty i innych zakładów. W latach 1983-2009 w budynku mieściła sięWojewódzka Biblioteka Pedagogiczna i Zawodowe Studium Medyczne. Obecnie stoi opuszczony.

Wystawa pt. „Dom Heinego” czynna będzie przez trzy dni, do 17 września w godzinach 20.00-22.00. Na ten krótki czas budynek przy ul. Iłżeckiej 45 stanie się „muzeum” młodej sztuki. Organizatorem wystawy jest Marcin Jedlikowski wraz ze Stowarzyszeniem Kulturotwórczym Nie z tej Bajki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *