Grzegorz Firmanty jest poza zasięgiem

„Tam, gdzie brak zasięgu” wystawa malarstwa Grzegorza Firmantego. Wernisaż – 27 luty 2009, godz. 18.00

Grzegorz Firmanty, z zawodu leśnik pracujący w Nadleśnictwie Ostrowiec Św., nigdy nie uczył się malarstwa i jak sam podkreśla, malować zaczął nagle w 2000 roku z wewnętrznej potrzeby.
Dzięki temu sztuka Firmantego uniknęła wpływów, którym często ulegają artyści w trakcie edukacji plastycznej. W 2007 roku Firmanty wstąpił do Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, by uczestniczyć w środowisku kulturalnym Ostrowca. Wtedy też zdecydował się pokazać po raz pierwszy swoje obrazy szerszej publiczności. Obecna wystawa jest więc artystycznym debiutem Firmantego.

Zjawisko tak świeżej twórczości amatorskiej w sztuce współczesnej jest niezwykle rzadkie, a jeszcze mniej prawdopodobne są tak wyśmienite wyniki, jakie osiąga Firmanty. Ten malarz amator odznacza się – co podkreślają wykształceni artyści – niesamowitą intuicją malarską. Posługując się oryginalną wyobraźnią tworzy przesycone onirycznym klimatem wizje ludzkich doświadczeń. Autor wyjaśnia:

Na każdy obraz składa się mnóstwo elementów, często więcej niż kilkanaście osób i jeszcze więcej zależności, jakie między nimi się wytwarzają.

Firmanty swe myśli szyfruje w zawiłe symbole, co wymaga od widza szczerego wczucia się i dostrojenia do przekazu nadawanego przez artystę. Egzystencjalną tematykę obrazów rozjaśniają, ale i wzmacniają poetyckie tytuły, np. „Nierozerwalność przyjaźni”, „Samozniewalająca się osobowość” czy „Myśl wraz z jej licznymi szczegółami”.

Niezwykłej jak na współczesne malarstwo tematyce towarzyszy w obrazach Firmantego niepowtarzalna forma plastyczna sugestywnie oddziałująca na widza. Firmanty nieomylnie dobiera kolory i tworzy intrygujące kompozycje, za pomocą których buduje autonomiczny świat rządzący się własnymi prawami, świat umowny ale nieomylnie rozpoznawalny. „Tam, gdzie brak zasięgu” to miejsce, gdzie kończy się kontrolująca władza rozumu a zaczyna rozległa kraina wyobraźni.

Organizatorami wystawy są:
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *