Łyk Kultury 2015 – zapraszamy!

Łyk kultury 2015 Ostrowiec ŚwiętokrzyskiŁyk Kultury 2015 już wkrótce

„Łyk kultury” to cykl  trzech jednodniowych pikników organizowanych na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego od 13 to 15 lipca 2015 roku.

Głównym elementem pikników będzie „czytelnia otwarta”, zawierająca dobre książki o sztuce, szeroko pojętej kulturze oraz o sposobach radzenia sobie z zagrożeniami współczesnego świata (w tym alkohol i narkotyki) kierowane do dzieci i młodzieży. Uczestnicy bezpłatnie będą mogli korzystać z czytelni przez pięć godzin trwania każdego z pikników. Czytelnicy znajdą dla siebie wygodne leżaki, by w komfortowych warunkach spędzić czas z książką.

Dodatkowo zorganizowanych zostanie sześć różnorodnych bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez animatorów kultury ze Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, które rozbudzą kreatywność wśród dzieci i młodzieży. Tematyka warsztatów zaplanowana została tak, by każdy znalazł swoje pole ekspresji. Odbędą się następujące warsztaty: czytelnicze, animacji, malarsko-plastyczne (architektura miasta Ostrowca Św. oczami dzieci), prawno-historyczne, gier ulicznych, taneczne.

Łyk Kultury – miejsca i daty:

1) Boisko w Parku Fabrycznym  – 13 lipca 2015 (poniedziałek)

3) Boisko w parku XXV-lecia14 lipca 2015 (wtorek)

2) Plac zabaw na Rynku w Denkowie  – 15 lipca 2015 (środa)

Każdy piknik odbywać się będzie w godzinach od 14.00 do 19.00.

W razie niepogody daty wydarzeń mogą ulec zmianie o czym poinformujemy na stronie www.nieztejbajki.art.pl oraz na Facebook’u.

Łyk Kultury – Szczegółowy opis warsztatów:

Warsztaty czytelnicze – Głównym zakresem zajęć w czytelni otwartej będzie głośne czytanie dzieciom książek. Interesujące pozycje beletrystyki dziecięcej uświadomią uczestnikom warsztatów, że korzystanie z ciekawych publikacji może stać się przyjemnością i przygodą, stanowiącą alternatywę dla świata wirtualnego powodującego tak wiele uzależnień. Głośne czytanie przeplatane będzie warsztatami, podczas których  planujemy przekazywać informacje z zakresu profilaktyki uzależnień organizując quizy czytania ze zrozumieniem, rebusy, zagadki, odgrywanie scenek sytuacyjnych.

Warsztaty prawno-historyczne  –  Dzięki spotkaniom, słuchacze dowiedzą się, dlaczego prawo jest potrzebne w państwie? Skąd się biorą zakazy i nakazy i dlaczego należy unikać zagrożeń społecznych (w tym związanych z uzależnieniami) Kto po raz pierwszy próbował spisać normy prawne na ziemiach polskich? Podamy przykłady stosowanych kar.

Warsztaty animacji – „Zakręcone”  warsztaty pobudzające wyobraźnię i kreatywność młodego człowieka. Warsztaty oparte są głównie na dwóch typach maszyn wykorzystujących ruch okrężny. Pierwsze z nich to maszyny do animacji poklatkowej (zoetrope i praxinoscope). Dzieci poznają podstawowe złudzenie optyczne, dowiadują się jak w prosty sposób wprowadzić postać w ruch, bez użycia komputera. Druga to maszyna kleksograficzna, dzięki której dzieci namalują swoje niepowtarzalne abstrakcyjne dzieło sztuki (maszyna wykorzystuje ruch odśrodkowy). Każde dziecko uczestniczące w warsztatach będzie mogło stworzyć własny obraz.  Wszystko to okraszone zabawami na kreatywność i pokazami baniek mydlanych.

Warsztaty plastyczne– Tematem warsztatów będzie architektura miasta Ostrowca Św. oczami dzieci – pomysł na bezpieczną przestrzeń. Celem projektu będzie zwrócenie uwagi na wszelkie elementy składające się na krajobraz miejski. Zadaniem dzieci będzie zbudowanie mini- miasta, w postaci przestrzennych makiet, plansz i planów, które zostaną połączone w jedną całość. Ostateczny rezultat warsztatów to trójwymiarowa makieta miasta Ostrowca Św. przedstawiająca przyjazne miejsca, w których dzieci będą spędzały czas aktywnie, w sposób twórczy i bezpieczny.

Warsztaty gier ulicznych – przypomnienie integracyjnych gier ulicznych niezwykle popularnych w przeszłości. Wśród proponowanych gier będą m.in. podchody, „kwadraty”, gra w kapsle zwana „wyścigiem pokoju”, skakanie „w gumę”, gra w „Króla skoczków”, gra w „Dwa ognie”, skakanie na skakance. Alternatywą zabaw ruchowych są także przewidziane zajęcia z robienia „widoczków” w ziemi rozwijające kreatywność i uczące rozróżniania gatunków roślin. Warsztaty mają uczyć dzieci różnorodnych, zapomnianych dziś, form zabaw. Warsztaty gier ulicznych zaoferują uczestnikom inne niż komputer i gry multimedialne formy spędzania czasu wolnego.

Warsztaty taneczne – głównym elementem warsztatów będzie Zumba. Jest to forma ruchu inspirowana latynoskimi rytmami. Układy prezentowane przez animatorkę będą proste, zaprojektowane dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych i kondycyjnych.  Energetyczna muzyka stworzy przyjazną atmosferę i zachęci dzieci i młodzież do zabawy.

Działanie współfinansowane z budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pod nazwą „ŁYK KULTURY. Pikniki profilaktyczno-artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ostrowca Świ. w miesiącu lipcu 2015”

Ostrowiec Świętokrzyski - Herb

Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński​

Wsparcie: Agencja Rozwoju Lokalnego

Patroni medialni:
Echo Dnia Świętokrzyskie​
Gazeta Ostrowiecka​
Lokalna.TV
Lokalna TV Kablowa „Krzemionki”
Fakty Ostrowieckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *