O nas

Ostrowiec Świętokrzyski nie jest miastem szczególnym. Jak większość polskich miast średniej wielkości boryka się z problemem emigracji młodych ludzi i bezrobociem. Młodzi artyści i twórcy kultury, którzy po powrocie po studiach do rodzinnego miasta nie znaleźli dla siebie wartościowych propozycji kulturalnych, a tym bardziej możliwości rozwoju i samorealizacji, założyli w 2007 roku Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

W ramach stowarzyszenia podejmujemy działania artystyczne w przestrzeniach zdegradowanych, na nowo wracając do nich życie - opuszczonemu dworcowi kolejowemu, starej kamienicy czy dawnemu  klubowi technika, ale także zaniedbanej przestrzeni publicznej i poprzemysłowemu terenowi huty.

Dostrzegając białe plamy lokalnej historii, przez projekty wykorzystujące historię mówioną, próbujemy krytycznie spojrzeć na oficjalną historię miasta i popularyzować wielokulturową i hutniczą przeszłość Ostrowca Św.

Źródłem inspiracji i terenem naszych działań jest w dużej mierze postindustrialna przestrzeń dawnej Huty Ostrowiec. Najważniejszym w tym kontekście działaniem jest realizowany corocznie projekt plenerowy "Kolacja na Hucie", wynikający z chęci ożywienia terenu, który wymarł dla przemysłu i nadania mu nowego wymiaru - artystycznego, kulturalnego i społecznego.

Moment wieńczący kilka lat starań o zaadaptowanie choćby w minimalnym stopniu terenu huty i oddanie jej w ręce animatorów kultury nastąpił we wrześniu 2013 roku, gdy otworzyliśmy "Pracownię Otwartą "Kontrola Jakości". Miejsce to, w sercu byłej huty, jest z jednej strony przestrzenią galeryjną i warsztatową, z drugiej zaś miejscem na pracownie dla artystów oraz siedzibą stowarzyszenia.

 

Ludzie Nie z tej Bajki

Magdalena Adamska

ukończyła Szkołę „Publishing School” na kierunku grafik komputerowy multimediów, współpracowała z O.K.O. Fx Studio i Studiem Postrodukcyjnym „180 stopni”. Aktualnie tworzy wizualizacje dla firmy Visotec Socha Sp. z o. o.

Maciej Biedka

(ur. 1982) grafik komputerowy. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży reklamowej. Współpracował z firmami postprodukcyjnymi – Badi Badi Fx , Alvernia Studios, No label, O.K.O FX Studio – przy produkcji efektów specjalnych i obróbki materiału video do filmów, reklam i teledysków. Obecnie jest właścicielem firmy postprodukcyjnej „180 stopni”.

Rafał Biesiada

pedagog i animator kultury, absolwent UW i UJ, zawodowy klaun Rufi Rafi

Katarzyna Chałupczak

Aneta Czuba

Marcin Czuba

Aleksandra Dąbrowska

Grzegorz Firmanty

 Absolwent Wydziału Leśnego w Krakowie. Pracuje jako leśnik w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Malarz samouk. Maluje od 2000 roku. Jako nastolatek grał w zespole metalowym Non Omnis Moriar. Członek stowarzyszenia od 2009 r.

Katarzyna Gierada

Katarzyna Gierada – ur. 1984 r. absolwentka Akademii Pedagogicznej w Warszawie , gdzie mieszka i pracuje. Obecnie prowadzi swój własny Klub Malucha (żłobek )

Magdalena Grabiec

Ukończyła filologię angielską i dydaktykę języków obcych oraz studia podyplomowe w zakresie socjoterapii i pomocy psychologicznej. Pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum. Członek Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Zainteresowania: psychologia osobowości, fotografia.

Krzysztof Janiec

Marcin Janiec

(ur. 1978 r.) Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział Malarstwa. Specjalista w dziedzinie cyfrowych efektów specjalnych, artysta 3D, motion designer. Twórca licznych teledysków, ilustracji i koncepcji plastycznych w reklamie i w filmie. W wolnych chwilach maluje obrazy i… gra w szachy. Obecnie współpracuje ze studiem postprodukcji filmowej Badi Badi.

Marcin Jedlikowski

(ur. 1985 r.) Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na Wydziale Malarstwa. Dyplom w 2010 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka. Od 2007 roku członek Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, a od 2008 roku także członek krakowskiej Grupy Artystycznej STRUPEK.

Marta Kaczmarska

Karolina Kargulewicz-Mrozińska

prawniczka, animatorka kultury

Karol Kisiel

(ur. 1990 r.) absolwent Akademii Fotografii w Warszawie oraz student fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w  Poznaniu. Zajmuje się postprodukcją filmową. Mieszka i pracuje w Warszawie. https://instagram.com/kisielkarol/

Olga Kisiel

Małgorzata Kita

Katarzyna Kozińska

absolwentka AWF w Krakowie, wychowawca kolonijny, animatorka kultury, prowadzi zajęcia w Akademii Nauki w Ostrowcu Św.

Maria Kuchniak

Paweł Litwin

Z wykształcenia metalurg, z zamiłowania fotograf. Członek krakowskiej Grupy Fotograficznej „Odbicie”. Główne obszary zainteresowań: fotografia architektury i wnętrz, historia, przyroda i krajobraz regionu świętokrzyskiego, piesze wędrówki po górach.  Członek Stowarzyszenia od 2009 roku.

Katarzyna Mazan

(ur. 1982 r.) absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach: filologia polska, wiedza o kulturze oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych – kierunek język angielski; nauczycielka języka polskiego, języka angielskiego i wiedzy o kulturze; członkini zarządu Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki. Zainteresowania: podróże.

Wojtek Mazan

Wojtek Mazan (ur. 1981) historyk sztuki, fotograf, kurator. Założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Autor książki „Szmul Muszkies. Fotograf profesjonalny” (2016).

Tomasz Parcheta

Monika Pastuszko

kulturoznawczyni, blogerka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pisywała o miejscu kultury i sztuki w mieście do „Res Publiki Nowej” on-line i do wielu innych portali i gazet, prowadzi blogwbudowie.blogspot.com. Działa również w Klubie Krytyki Politycznej w Ostrowcu.

Zuzanna Pastuszko

Jowita Paszko

(ur. 1991) Studentka Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej  na kierunkach: malarstwo i animacja kultury. Największa pasja: fotografia.

Katarzyna Pater

Karol Sienkiewicz

Edyta Skarba

Paulina Słapek

Absolwentka Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, UMCS w Lublinie; kierunek malarstwo. Pracuje przy konserwacji zabytków.

Jakub Słomkowski

ur. 1982 roku. Jest absolwentem malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posługuje się wieloma mediami. Zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. W jakim stopniu obraz, a jakim czyste ludzkie działanie są w stanie dotrzeć do odbiorcy. W swoich performansach posługuje się również symbolicznym językiem, budując przekaz – znak. Podobnie w swoich obrazach artysta nie stosuje jednakowej stylistyki, ale poprzez rożne podejście do materii obrazu buduje historie i przekaz dla swojego widza.

Monika Smyła

Michał Stonawski

Paula Szpakowska

Justyna Wołowiec

Dorota Wójcik

Tomasz Zugaj

(ur. w 1978 r.) Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Sławomira Karpowicza oraz prof. Adama Brinckena. Dyplom w pracowni prof. A. Brinckena w 2002 roku. Zajmuje się analogową fotografią wielkoformatową oraz grafiką komputerową. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Justyna Zdonek

Miłosz Żak