Kornel Janczy – Pusty Ciężar

Kornel Janczy - Pusty ciężar, wystawa Ostrowiec ŚwiętokrzyskiKornel Janczy, malarz i artysta intermedialny, pochodzi z Limanowej a obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Ciekawostka, że swoją karierę zaczynał właśnie w Ostrowcu. W 2008 roku uczestniczył w projekcie grupy artystycznej STRUPEK pt. „Poligon”, który w naszym mieście zorganizowało – tak jak i obecną wystawę – Stowarzyszanie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

Indywidualna wystawa Kornela Janczy pt.„Pusty ciężar”, jest dokonaniem dojrzałego już artysty. W przygotowywanej specjalnie dla Ostrowca wystawie podejmuje problem funkcjonowania informacji naukowych w kulturze popularnej. Janczy tak opisuje swoje ostatnie twórcze poszukiwania: „Interesuje mnie, w jaki sposób wiedza istniejąca w postaci liczb, obliczeń, zbiorów danych, wzorów, przekształcana jest na język plastyczny w celu przybliżenia jej tzw. laikom oraz w jaki sposób przedstawienia te kształtują ich postrzeganie rzeczywistości.”

Wystawy Kornela to nie tylko obrazy powieszone na ścianie. Za pomocą delikatnych interwencji dokonanych za pomocą znikomej ilości środków ekspresji artysta aranżuje całą dostępną przestrzeń. Korzystając z rożnych technik min. mural, ready-made i materiałów niekojarzonych popularnie jako tworzywo sztuki, oddaje głos przestrzeni galerii, dowartościowując ją i odkrywając jej nieoczywiste walory.

Kornel Janczy (ur. 1984) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Pedagogicznym. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty, instalacje, prowadzi działania w przestrzeni pozagaleryjnej. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie, BWA Sokół w Nowym Sączu, BWA Wrocław, Galerie Gabriele Senn w Wiedniu, Art Agenda Nova w Krakowie.
Strona autorska: http://korneljanczy.blogspot.com/

Wernisaż: 25 czerwca (czwartek) o godz. 18.00

Wystawa potrwa do 19 lipca 2015 roku, czynna w każdą niedzielę od 10.00 do 16.00

Miejsce: Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski

Wstęp bezpłatny

Relacja z wernisażu zrealizowana przez Lokalną Telewizję


Kurator: Wojtek Mazan
Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Wystawa współfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pn. „Cykl sześciu wystaw w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”
Ostrowiec Świętokrzyski - Herb

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński​

Patroni medialni:
Echo Dnia Świętokrzyskie​
Gazeta Ostrowiecka​
Lokalna.TV
Lokalna TV Kablowa „Krzemionki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *