Sportowcy z KSZO wracają

Ikoniczne dla Ostrowca obrazy przedstawiające sportowców powracają w przestrzeń miejską.

Obrazy przedstawiające piłkarza, pływaczkę, dyskobolkę i biegacza od wczesnych lat 50. zdobiły bramę wejściową KSZO i w ciągu dziesięcioleci stały się trwałym elementem tożsamości Ostrowca Świętokrzyskiego, który „hutą i sportem stał”. Stworzone zostały przez anonimowego artystę w technice sgrafitto, która polega na tworzeniu obrazów w różnobarwnym tynku. Niestety w 2009 roku bramę wyburzono i, co za tym idzie, zniszczono obrazy.
Obecnie ostrowieccy artyści ze Stowarzyszenia Nie z tej Bajki – Karolina KoziełWojtek Mazan – wpadli na pomysł odtworzenia obrazów sportowców i to w technice, w której pierwotnie były wykonane. Na ich nowe miejsce wybrali teren dawnej huty, czyli matki klubu sportowego, który kiedyś zdobiły. Pierwsze sgrafitto przestawiające piłkarza powstało w pierwszych dniach lipca na budynku przy alei Solidarności 9, w którym mieści się prowadzona przez stowarzyszenie galeria pod nazwą Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”. Pracami kierowała Karolina Kozieł, pomagał jej zespół w składzie: Olek Boyarko, Maciek Biedka, Marcin Jedlikowski, Daria Salwerowicz.

 

Rekonstrukcja sgrafitto z dawnego budynku Kszo

 

Działanie to odbywa się w ramach w akcji społecznej „Tyle sztuki w mieście” zainicjowanej rok temu przez Stowarzyszenie Nie z tej Bajki. Akcja ma na celu popularyzację obiektów artystycznych, które znajdują się w przestrzeni publicznej i w miarę możliwości ich renowację a także tworzenie nowych obiektów.

Fotorelacja z powstawania sgrafitta:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *