To miasto śpi

To miasto śpi, wystawa, Ostrowiec Świętokrzyski, hutaNiemal od początku końca Huty Ostrowiec w naszym mieście co jakiś czas podnoszony jest temat zachowania hutniczego dziedzictwa. Kolejnym głosem w tym temacie jest interdyscyplinarna wystawa „To miasto śpi” zorganizowana przez Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki.

Ostrowiec jest miastem poprzemysłowym. To znaczy, że to właśnie dzięki przemysłowi, głównie hutniczemu, Ostrowiec stał się dużym miastem, drugim w województwie. Ale gdy ten ciężki przemysł niemal opuścił miasto 20 lat temu, znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, by nie powiedzieć beznadziejnej. Żyjemy w okresie przejściowym, w którym Ostrowiec przestał być miastem hutniczym i nie wypracował jeszcze dla siebie nowej formuły. Faktem pozostaje, że tradycja hutnicza, i związany z nią etos pracy, jest dominującym składnikiem tożsamościowym każdego ostrowczanina. Powinniśmy umieć być dumni z tej tradycji, by móc budować przyszły kształt miasta.

Dla Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki od lat źródłem inspiracji i terenem działań jest w dużej mierze postindustrialna przestrzeń dawnej Huty Ostrowiec (tzw. Starego Zakładu). Najważniejszym w tym kontekście działaniem jest realizowany corocznie projekt plenerowy „Kolacja na Hucie”, wynikający z chęci ożywienia terenu, który wymarł dla przemysłu i nadania mu nowego wymiaru – artystycznego, kulturalnego i społecznego. Od wrześniu 2013 roku stowarzyszenie prowadzi tu Pracownię Otwartą „Kontrola Jakości”. Miejsce to jest z jednej strony przestrzenią galeryjną i warsztatową, z drugiej zaś miejscem na pracownie dla artystów, którzy często tworzą prac inspirowane hutniczą tradycją Ostrowca.

Kuratorzy obecnej wystawy Marcin Jedlikowski i Wojtek Mazan, wykorzystując różnorodne media artystyczne i pozaartystyczne – archiwalne i współczesne fotografie, video, muzykę, obiekty z epoki – starają się zaprezentować możliwe scenariusze postępowania z hutniczą spuścizną. Ta wizualno-tekstowo-dźwiękowa opowieść zaprezentowana zostanie na przykładzie historii dwóch wież ciśnień, które przez lata dominowały w panoramie hutniczego miasta i były jego symbolem. Obecnie została jedna z nich, a jej byt wciąż stoi pod znakiem zapytania. W wystawie wykorzystane zostaną prace m.in. Janusza Gajewskiego, Tomasza Zugaja i Wojtka Mazana.

Wernisaż: 12 września (sobota) o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 grudnia 2015 roku, czynna w każdą niedzielę od 10.00 do 16.00
Miejsce: Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski
Wstęp bezpłatny

Kuratorzy: Marcin Jedlikowski i Wojtek Mazan
Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Wystawa współfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pn. „Cykl sześciu wystaw w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”

Ostrowiec Świętokrzyski - Herb

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński

Patroni medialni:
Echo Dnia
Gazeta Ostrowiecka
Lokalna TV
Lokalna TV Kablowa „Krzemionki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *