„To nie jest obraz” – Michał Stonawski

Michał Stonawski - plakatWernisaż: 21.02., godz. 18.00

Czas: 21.02-9.03.2014

Miejsce: Ostrowiec Św., Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9

Michał Stonawski tworzy dodatkową rzeczywistość. Choć na pozór niczym się ona nie różni się od tej codziennej, to rządzi się swoimi własnymi prawami. O autorze pisze Rafał Borcz, malarz i adiunkt na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: „Michał Stonawski maluje miasto, jego obrazy noszą w sobie chłodny, analityczny pierwiastek. Autor przestaje być widoczny, staje się bardziej anonimowym robotnikiem na malarskim placu budowy niż artystą.

Twórczość Michała to mikroświat na ogromnych obrazach. Artysta zajmuje się studium powierzchni blachy, drewna, spękanej emalii i rdzy. Minimalistyczne, zdyscyplinowane obrazy są rodzajem hołdu złożonego zwykłym przedmiotom.

Pole artystycznej działalności Michała znajduje się tam, gdzie rzeczywistość okazuje się najbardziej powszednia i zwyczajna

Pracę rozpoczął od oswojenia miejsca, w którym stał. Jego własna przestrzeń w pracowni to około 4 m2 zachlapanej farbami podłogi, usłanej malarskimi szpejami – więc na płótnie o powierzchni 4 m2 namalował tę podłogę. Czasem kładł płótno na ziemi, a my deptaliśmy po nim, nie zauważając.

Skonstruował też z blejtramów obiekt do złudzenia przypominający drewnianą paczkę, najprostszy przedmiot w malarskiej pracowni. Wszyscy myliliśmy się, biorąc ją za coś, na czym można usiąść. Innym razem namalował kaloryfer i zasłonił nim ten prawdziwy. Obok swej szafki na farby ustawił identyczny z nią trójwymiarowy olej na płótnie.

Porozwieszał fałszywe kratki wentylacyjne, gniazdka, wyłączniki. Nie czuliśmy się już tak pewnie w pracowni nr 303. Działania Michała, ich mimetyczny realizm, zaburzały nasze przyzwyczajenia i odbiór rzeczywistości.

Malarstwo Michała istnieje w nieistnieniu, to taka malarska mimikra. Im bardziej doskonałe i spełnione, tym mniej widać, że jest malarstwem. Lecz różnica między realnym i namalowanym nie może zniknąć całkowicie, powinna zostać, bo to właśnie ta różnica jest tu ważna. Jednak im będzie mniejsza, tym silniej będzie oddziaływać. Te obrazy nie są atrapą zwykłej rzeczywistości, lecz jej nobilitacją. Przeniesieniem ze świata przedmiotów użytkowych w świat przedmiotów doświadczanych.

Obrazy Michała to malarstwo przezroczystości. Ukazują świat codziennie widziany i niezauważany. Staje się on widoczny dopiero po zetknięciu z tymi obrazami. Są one uniwersalne, mijam je jadąc tramwajem do pracy, używa się ich teraz do grodzenia placów budów, na ogłoszeniowe słupy, ba! to malarstwo potrafi być nawet kontenerem na śmieci. Spotykam jego obrazy w moim bloku, od metalowych piwnicznych drzwi po blaszany dach. W każdym kącie industrialnej przestrzeni skrył się jakiś skromny przedmiot, już nie taki oczywisty i trywialny jak kiedyś. Nagle spowija go klasyczne piękno, szlachetność jakaś w siermiężności.”

Michał Stonawski studiował w latach 2004 – 2010 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2007 został laureatem stypendium im. Prof. Jana Szancenbacha. W 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jest absolwentem stacjonarnych studiów doktoranckich na ASP w Krakowie, bohaterem kilku wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych.

Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości” w Ostrowcu Świętokrzyskim to miejsce w sercu dawnej huty. Stworzona we wrześniu 2013 r. przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki. Jest przestrzenią ekspozycyjną i warsztatową, miejscem do pracy dla artystów i zarazem siedzibą stowarzyszenia.

Detale: galeria czynna w każdą niedzielę 15-17. W pozostałe dni na telefon (tel. 506 269 214).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *