ZRÓBMY SOBIE ARCYDZIEŁKO

Sztuka uczy o czasach przeszłych ale i o dniu dzisiejszym, bo emocje są zawsze takie same. Sztuka uczy krytycznego i samodzielnego myślenia. Rozbudza wyobraźnię i pozwala wypowiedzieć swoje emocje. Projekt dotyczy edukacji kulturalnej uczniów Szkoły Podstawowej „u Skłodowskiej” w Ożarowie poprzez obcowanie dzieci z wizualizacją dzieł sztuki zarówno tych znanych na całym świecie, jak i znajdujących się w zbiorach lokalnych muzeów i galerii. Uczniowie dokonają własnej interpretacji wybranych dzieł sztuki.

Zróbmy sobie arcydziełko - plakat

Interpretacja polegać będzie na zrozumieniu dzieła, poprzez poznanie kontekstu jego powstania i poprzez odniesienie do współczesnego świata dziecka. Przygotowanie reinterpretacji dzieła wymagać będzie dogłębnego poznania danego dzieła, czy to elementów rzeczywistych przedstawionych w obrazie czy znaczeń symbolicznych czy metaforycznych, jakie dzieło w sobie zawiera. Z pomocą eksperta pozna epokę i twórcę dzieła.

Reinterpretacja/przebieranka ma poprzez swoją zabawową formę w lekki i przystępny sposób wprowadzić w świat sztuki, ma za zadanie oswoić młodego widza z często poważnymi tematami, które porusza. Odgrywanie roli wiąże się wieloma pozytywnymi kompetencjami takimi jak kontrola własnych emocji czy empatia. Dzieci będą musiały wykazać się twórczą wyobraźnią podczas aranżowania reinterpretacji. Trzeba będzie znaleźć odpowiednie miejsce, zadbać o podobne oświetlenie ale przede wszystkim o dobór rekwizytów i strojów, które będą przypominać lub kojarzyć się z tymi nieosiągalnymi z dawnych epok.

Projekt będzie służył wzmocnieniu edukacji kulturowej poprzez eliminowanie barier pomiędzy strefą edukacji a kultury, odpowiada on na potrzeby kulturalne dzieci, które poza obligatoryjnymi zajęciami plastycznymi nie mają możliwości rozwijania się artystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *